איך מקבלים פטור ממס שבח?

במכירה של נכס נדל"ן, בית, דירה וכדומה, עשויים לחול על המוכר מיסים בהיקף משמעותי מאוד. מס שבח זה המס הנגבה עבור ההפרש בין מחיר המכירה הנוכחי לבין מחיר הרכישה של הנכס בעבר. במצבים מסוימים ניתן לקבל פטור ממס שבח או הקלות. איך מקבלים את הפטור – אלה עיקרי הדברים. 

פטור ממס שבח לאחר הרפורמה

קבלת פטור ממס שבח כיום הפכה למסובכת בהרבה מכפי שהיה עד לפני כמה שנים. החל משנת 2014 מיושמת רפורמה שצמצמה (אך לא ביטלה לחלוטין) את המקרים שבהם מוכר נכס זכאי לפטור. לפני הרפורמה, הפטור העיקרי התבסס על ממד פשוט יחסית – פרק זמן. כלומר, אפשר היה למכור דירת מגורים ולקבל פטור בתנאי שחלפו ארבע שנים ויותר, מאז מכירת דירה קודמת. לאחר התגבשות הרפורמה, תהליך חישוב ההקלות במיסוי הרבה יותר מורכב. יש להביא בחשבון סייגים שונים, הפטור לא ניתן בצורה גורפת ויש להתייחס לתחשיבי רווחי הון ופרמטרים נוספים. 

אפשר להקטין את חבות המס 

כדי לקבל פטור ממס שבח יש להביא בחשבון כי על הרווח מהמכירה ברירת המחדל היא לשלם 25 אחוזים מרווח ההון שנוצר לאחר מכירה. רשות המיסים מכירה בהוצאות שונות שהוצאה עבור תחזוקת הנכס, שיפוצים וכדומה. לשם כך חייבים לשמור חשבוניות, לרבות שכר טרחה של עורך דין (שליווה את רכישת או מכירת הנכס), תשלום לקבלנים על שיפוצים ותיקונים וכדומה. 

בדיקה במחשבון מס וייעוץ אצל עורך דין 

אופן חישוב המס כיום עשוי להיות מורכב. חישוב ליניארי שמביא בחשבון לא רק את הדירה שמוכרים אלא גם נכסים אחרים שהמוכר עשוי להחזיק בבעלותו. את גובה המס ניתן לחשב באמצעות מחשבוני מס. מומלץ להתייעץ עם עורך דין לנדל"ן ומיסים, על מנת למקסם את מימוש ההקלות והפטורים האפשריים. למידע אודות תקנות מיסוי מקרקעין

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
חברת TOSH ומכונות להדפסת טמפון
הדפסת טמפון - למה זה בכלל טוב? ובכן אם חיפשתם הדפסת טמפון והגעתם למאמר הזה, התחום כנראה לא זר לכם ...
קרא עוד »
ינו 31, 2018
רבקה סגל – מה אפשר לומר עליה?
לאורך כל חייה רבקה סגל הצליחה לבלוט ולהגיע מאוד רחוק וזאת בין היתר הודות לכך שהיא פעלה בצורה מאוד...
קרא עוד »
ספט 27, 2021
גני אירועים במרכז – איפה תמצאו את האולמות הטובים ביותר
המשימה הכי חשובה, מרכזית ודחופה של כל זוג אשר עוסק בתכנון החתונה שלו, היא ההסכמה אודות אולם האירועים...
קרא עוד »
אפר 08, 2020