איך מקבלים פטור ממס שבח?

במכירה של נכס נדל"ן, בית, דירה וכדומה, עשויים לחול על המוכר מיסים בהיקף משמעותי מאוד. מס שבח זה המס הנגבה עבור ההפרש בין מחיר המכירה הנוכחי לבין מחיר הרכישה של הנכס בעבר. במצבים מסוימים ניתן לקבל פטור ממס שבח או הקלות. איך מקבלים את הפטור – אלה עיקרי הדברים. 

פטור ממס שבח לאחר הרפורמה

קבלת פטור ממס שבח כיום הפכה למסובכת בהרבה מכפי שהיה עד לפני כמה שנים. החל משנת 2014 מיושמת רפורמה שצמצמה (אך לא ביטלה לחלוטין) את המקרים שבהם מוכר נכס זכאי לפטור. לפני הרפורמה, הפטור העיקרי התבסס על ממד פשוט יחסית – פרק זמן. כלומר, אפשר היה למכור דירת מגורים ולקבל פטור בתנאי שחלפו ארבע שנים ויותר, מאז מכירת דירה קודמת. לאחר התגבשות הרפורמה, תהליך חישוב ההקלות במיסוי הרבה יותר מורכב. יש להביא בחשבון סייגים שונים, הפטור לא ניתן בצורה גורפת ויש להתייחס לתחשיבי רווחי הון ופרמטרים נוספים. 

אפשר להקטין את חבות המס 

כדי לקבל פטור ממס שבח יש להביא בחשבון כי על הרווח מהמכירה ברירת המחדל היא לשלם 25 אחוזים מרווח ההון שנוצר לאחר מכירה. רשות המיסים מכירה בהוצאות שונות שהוצאה עבור תחזוקת הנכס, שיפוצים וכדומה. לשם כך חייבים לשמור חשבוניות, לרבות שכר טרחה של עורך דין (שליווה את רכישת או מכירת הנכס), תשלום לקבלנים על שיפוצים ותיקונים וכדומה. 

בדיקה במחשבון מס וייעוץ אצל עורך דין 

אופן חישוב המס כיום עשוי להיות מורכב. חישוב ליניארי שמביא בחשבון לא רק את הדירה שמוכרים אלא גם נכסים אחרים שהמוכר עשוי להחזיק בבעלותו. את גובה המס ניתן לחשב באמצעות מחשבוני מס. מומלץ להתייעץ עם עורך דין לנדל"ן ומיסים, על מנת למקסם את מימוש ההקלות והפטורים האפשריים. למידע אודות תקנות מיסוי מקרקעין

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך בוחרים רצועות לכלבים?
לגדל כלב זה בלי שום ספק דבר נפלא. מדובר בחבר לחיים שתמיד שמח כשאנחנו מגיעים הביתה, ישמח ללוות אותנו...
קרא עוד »
נוב 23, 2020
מה זה בדיקות אל הרס?
אוי תקלה כמו כל מערכת מורכבת גם למערכת הביוב יש לא מעט תקלות ובאמת שחשוב מאוד לתקן אותן בהקדם וזאת...
קרא עוד »
מאי 01, 2021
מה הן ההשלכות של הריגה בתאונות דרכים?
תאונות דרכים הרבות הביאו למקרי המוות , שנגרמו בגלל נהג לא מיומן מעבר לעובדה או בחוסר תשומת...
קרא עוד »
ספט 30, 2020