קונים רכב? אל תשכחו לבדוק את הפרטים עד הסוף

קניית רכב

כשאנחנו בוחנים את ההוצאות המשמעותיות שאנחנו עושים במהלך חיינו הבוגרים, הרי שישנן, לרוב, שתי הוצאות שעומדות מעל לכולן. הוצאה אחת מתייחסת לרכישת דירה, הוצאה שנייה היא רכישת רכב. בעוד שאת ההוצאה הראשונה אנחנו מבצעים לעיתים רחוקות, וישנם אנשים שמבצעים אותה רק פעם אחת בחייהם, הרי שאת ההוצאה השנייה, הוא מבצעים אחת לכמה שנים.

אומנם רכב עולה הרבה פחות מדירה, אך מדובר בהוצאה שאנחנו מבצעים לעיתים תכופות יותר, מאחר ועם הזמן אנחנו נדרשים להחליף רכב, בין אם זה בגלל בלאי ובין אם זה בגלל צרכים אחרים, תנאים שונים וכן בגלל שהיום יש אופציות שמאפשרות לנו להחליף רכב לעיתים תכופות, באופן יחסי. יחד עם זאת, עדיין מדובר בהוצאה משמעותית וכן מדובר במוצר שאנחנו עושים בו שימוש לעיתים תכופות, לצרכים שונים. לכן חשוב שאנחנו נדע כיצד לבצע את הרכישה ומה עלינו לבדוק, בטרם אנחנו משלמים עליו.

רכישת רכב היא לא עניין פשוט. אנחנו צריכים להתייחס למכלול רחב של פרטים שיכולים להשפיע עלינו. בין אם זה באופן ישיר ובין אם זה באופן עקיף, בין אם זה בדברים שיכולים להשפיע עלינו ביום יום ובין אם מדובר בפרטים שיכולים להשפיע עלינו לעיתים רחוקות. בכל מקרה, כל פרט וכל דבר יכול להשפיע עלינו, כלכלית, מעשית ובהיבטים אחרים.

דברים שצריך לחשוב עליהם מעבר לרכישה

צריך לזכור, כשאנחנו מבצעים עסקה עלינו לרכוש גם ביטוח רכב שאמור להגן עלינו, בין אם זה מפני תביעות של תאונות ונזקים, בין אם זה מפני מצבים של חבלות או פגיעות אחרות ברכב ובכלל הביטוח אמור לאפשר לנו להשתמש ברכב בצורה סדירה ותקינה לאורך זמן. אף על פי שזה לא אמור להשפיע באופן ישיר על הרכישה, זו נקודה שצריך להתייחס אליה.

לפני שניכנס לכל הנקודות השונות, חשוב להדגיש, ביטוח רכב כמו התחזוקה השוטפת שלו, יכולים לעלות לא מעט כסף. לכן, אם נרכוש רכב בצורה חכמה, מכל בחינה שהיא, ייתכן מאוד שנוכל לצמצם עלויות בהיבטים אחרים. לכן חשוב להשקיע בכך מחשבה וזמן.

נקודות שיעזרו לנו להחליט אם הרכישה משתלמת

כשאנחנו מחליטים לקנות רכב חדש, ישנן מספר נקודות שיכולות להשפיע על ההחלטה הסופית שלנו. איזה רכב לקנות.

הנקודה הראשונה צריכה לעסוק בשאלה, האם משתלם לנו לקנות רכב חדש או משומש. על פניו, הרבה יותר משתלם לקנות רכב חדש מאחר ואין לו קילומטרז', אין לו בלאי, לכן סביר להניח שהוא יחזיק מעמד שנים רבות יותר. מנגד, היום אנחנו יכולים למצוא רכבים משומשים במחיר אטרקטיבי ובתנאים טובים. ייתכן מאוד שאם נקנה רכב משומש, נוכל ליהנות ממנו לא פחות מאשר מרכב חדש.

הנקודה השנייה צריכה לבחון את מצבו של הרכב באופן מעשי. אם זה רכב חדש, אז זה פחות רלוונטי, אך כן יהיה חשוב שנברר לגבי הדגם של הרכב, האם הוא מוכר כדגם אמין ואיכותי או שמא צפויות איתו בעיות שונות. לעומת זאת, אם מדובר ברכב משומש, אז תהיה לנו הרבה יותר עבודה. נצטרך לבחון אותו היטב, הן בנסיעה, הן במכון בדיקה, נצטרך לברר לגבי ההיסטוריה שלו ובהתאם נוכל להחליט האם הוא מתאים לנו.

הנקודה השלישית היא עלויות השימוש ברכב. כפי שציינו, ישנן עלויות שונות להחזקת רכב. החל מרכישת ביטוח רכב וכלה בהוצאות שוטפות, כמו למשל, דלק. חשוב לבדוק מה הצריכה שלו וכמה זה יכול לעלות לנו על בסיס שבועי או חודשי.

הנקודה הרביעית שעלינו לבחון היא עד כמה הרכב יכול לשרת אותנו בהתאם לצרכים שלנו. כאן אנחנו צריכים להחליט מה בדיוק אנחנו מחפשים, מה אנחנו צריכים, ובהתאם לכך לבחון את איכות וטיב הרכב, האם הוא באמת עומד בסטנדרטים שלנו.

הנקודה החמישית שנבחן היא, מה ערכו של רכב בשוק. בהנחה סבירה שיום אחד נרצה למכור אותו, אז מוטב לקנות רכב שאכן יש לו ערך משמעותי בשוק והוא לא ייפגע באופן משמעותי עם הזמן. כך גם אם נפסיד, יהיה זה הפסד נמוך יחסית.

כיצד מחליטים איזה רכב אנחנו צריכים

בשביל שנוכל ליהנות מהרכב החדש שלנו, עלינו לאפיין בצורה נכונה, איזה רכב אנחנו צריכים, מה עלינו לחפש. האפיון צריך להתבצע על פי פרמטרים מסוימים שאנחנו קובעים לעצמנו, באופן כזה שישרתו את המטרות שלשמן אנחנו מבקשים לרכוש את הרכב ולהשתמש בו.

למשל, אנחנו נקבע האם מדובר ברכב שאמור לשרת אותנו באופן אישי או מקצועי. יש הבדל בין רכב מקצועי לבין רכב שאמור לשמש אותנו לצרכים אישיים. בהתאם לסוג הרכב נוכל לאפיין טוב יותר צרכים אחרים.

אם נניח אנחנו מחפשים רכב פרטי, אז עלינו להחליט האם יהיה זה רכב גדול או קטן, רכב שמתאים לילדים או רכב שמתאים לזוג. לעומת זאת אם מדובר ברכב לצרכים מקצועיים, אנחנו צריכים לבחון איזה סוג וגודל של רכב אנחנו צריכים להשתמש, על מנת שנוכל להיעזר בו לביצוע עבודות כאלה ואחרות.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
תיקון 190 קופות גמל
בשנת 2012 המדינה הוציאה תקנה חדשה אשר מעניקה הטבות משמעותיות בתחום ניהול הכסף של גמלאים. על מנת להנות...
קרא עוד »
יול 08, 2020
מס על שכר דירה
אחת הבעיות הקשות במדינת ישראל, כידוע, הוא משבר הנדל"ן. כולם מכירים את הסיפור, יש יותר מדי ביקוש ופחות...
קרא עוד »
אוק 23, 2017
הדפסת תמונות על מוצרים לעסקים
כאשר אתם רוצים לוודא שאתם מוכרים או נשמרים בתודעה של הלקוחות שלכם, אתם בדרך כלל בוחרים מוצרי קידום...
קרא עוד »
מרץ 12, 2017