מהו הסדר מותנה בצה"ל?

הסדר מותנה בצה"ל

הצבא נוהג להחמיר בכל הנוגע לעבירות המתבצעות בזמן השירות הצבאי ולעתים יש השלכות על מצבו של הנאשם גם שנים קדימה ולהוות לו מכשול להתקדמותו בחיי האזרחית. לצורך כך קיים הסדר מותנה.

קשיחות רכה

מערכת המשפט מחמירה ביותר עם החיילים במקרים של עבירות פליליות ומשמעתיות וככל שגזר הדין והעונש חמורים יותר כך עלולה להיות לזה השפעה על חייו של הנאשם. הוא תמיד יחשב הנאשם וגזר הדין עלול להוציא את הרוח מהמפרשים ולהשפיע על המוטיבציה של החייל להמשך השירות.

עתיד החייל

כדי לא להזיק להמשך שירותם של חיילי צה"ל או למשתחררים לאזרחות, הבינו בפרקליטות הצבאית כי לא כדאי למהר ולהגיש כתבי אישום. משמעותו של הסדר מותנה בצה"ל היא המרת העונש שנגזר על חייל לטובת תנאים מסוימים שיצטרך לעמוד בהם וכך התיק נגד החייל הנאשם ייסגר ולא יופיע ברשומות הצבאיות או האזרחיות. יש לכך משמעות גדולה בעיקר כשמדובר בחיילים שזו להם הפעם הראשונה או עבירות קלות.

הסדר מותנה

הסדר מותנה יכול להתבצע במקרים מסוימים המוגדרים מראש כמו עבירות סמים קלות, עבירות קלות בנושאי סודיות ומסמכים ועוד. כמו כן יוכל הפרקליט להפעיל שיקול דעת בנוגע להסדר מותנה לפי שיקולים שמוגדרים אף הם מראש ולפי התייחסות לחייל הספציפי הנאשם בעבירה.

אם נערך הסדר מותנה יחתום החייל על הודאה בעבירה ועל תנאי ההסדר המותנה. לא תמיד יחולו כל התנאים על הנאשם אלא יותאמו לסוג העבירה אותה ביצע כמו לדוגמה ביצוע בדיקת שתן מדי תקופה, פיצויים לנפגעים מהעבירה שבוצעה ועוד.

ההסדר גם יכלול הצהרת התחייבות מצד החייל שלא לחזור על העבירה. הסדר מותנה יכול להתבצע בשלב החקירה, הגשת כתב האישום ועד למתן גזר הדין.

> אנשים חיפשו גם מידע על ערעור על החלטה של בית דין צבאי

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
המדריך השלם להתאמת תאורה לבית
התאמת תאורה לבית נחשבת לאחד הנושאים החשובים והמהותיים ביותר בתחום עיצוב הבית. אם בעבר רוב התחום...
קרא עוד »
מאי 05, 2019
איך בוחרים רצועות לכלבים?
לגדל כלב זה בלי שום ספק דבר נפלא. מדובר בחבר לחיים שתמיד שמח כשאנחנו מגיעים הביתה, ישמח ללוות אותנו...
קרא עוד »
נוב 23, 2020
סריקת ברקוד
לא פעם אנחנו יכולים לראות צוותים בחנויות, סופרמרקטים ובמקומות אחרים בהם ניתן לרכוש מוצרים מסוגים...
קרא עוד »
מרץ 29, 2018