התחדשות עירונית? הנה מה שחדש בנוגע לפינוי בינוי בעיר אשקלון

מגמת הבניה בארץ לא באמת השתנתה, גם לא לאחר ירידה שנתית של כשמונה עשיריות האחוז בעלות הכללית והממוצעת של דירה בישראל. חרף האמור לעיל, ברור לרבים במדינה כי פרויקטים של פינוי בינוי – מה שנקרא התחדשות עירונית, מהווים מוקד לתשומת לב ועניין רבים בקרב הקהל הישראלי, ואין ספק שעבור פלחים נרחבים באוכלוסיה – כניסה לפרויקט פינוי בינוי בבניין המגורים הקיים שלהם, מהווה אלטרנטיבה טובה לקנייה של דירה חדשה בפרויקט מגורים חדש.

באופן טבעי, כאשר מדברים על פרויקטי-התחדשות-עירונית, צריך לציין באותה הנשימה כי ההליך עשוי להיות מעט ארוך, ושצריך שיהיה את הרוב הנדרש בחוק מבחינת דיירים שמוכנים לצאת לפרויקט פינוי בינוי. מיד נפרט עוד על כך כמו גם על יתר השלבים בהליך של פינוי בינוי.

כיצד בנוי הליך של פינוי בינוי?

הליך של פינוי בינוי (התחדשות עירונית) דורש בחירה של נציגות מטעם בעלי הדירות, ההליך דורש בחירה של יזם וקבלן בנייה – ועדיף להיות במצב בו היזם הוא גם הקבלן המבצע. בשלבים הראשוניים הללו של הפרויקט, תגובש תכנית עבודה משותפת – משמע בחירה של אנשי מקצוע מטעם היזם והקבלן לרבות מטעם בעלי הדירות – ייבחרו אדריכלים ועורכי דין לכל אחד מן הצדדים. בין התפקידים שיש לאייש נמצא תפקיד אדריכל לתכנון ראשוני ובדיקת הזכויות, ומפקח בנייה ע"מ שניתן יהיה לאשר את עקרונות המפרט.

לאחר מכן, יגובש נוסח משפטי שמסכם את עקרונות מפרט המכר לרבות התייחסות לתכנון ראשוני של דירות התמורה. יש לוודא כי הדיירים חותמים על הסכם לאחר השלב שצוין זה עתה.

כיום, יש להשיג הסכמה לביצוע אותו פרויקט ברמה של 80% מבעלי הדירות בנכס ויש אף להגיש תכנית בניין עיר חדשה. לאחר השלמת שלבים אלו – מתקיימת עבודה על השגת היתר בנייה, תבוצע גם הכנה להיתר.

ליווי בנקאי יידרש בפרויקטים של התחדשות עירונית, גם הנפקת ערבויות מהווה הליך עליו לא ניתן לפסוח. הליווי הבנקאי הוא שלב שמתרחש לאחר חתימת הדיירים וזה קורה במסמוך מאוד לפינוי ולמתן יריית הפתיחה לתחילת הביצוע. ערבויות המכר יונפקו גם ערבות שכ"ד ויתר העניינים הקשורים בקריטריוני הבנק המלווה יסודרו עד האחרון שבהם.

בשלב הבא יבוצע מה שנקרא 'היערכות לביצוע' של אותו פרויקט התחדשות עירונית; יש לאתר דירות חלופיות לקהל הדיירים, יש לדאוג לפינוי והובלה לדירות חלופיות אלו.

מה שמגיע לאחר שלבים אלו הינו הריסה, בנייה מחדש ועל פי כל התוכניות שאושרו טרם ההריסה. לאחר השלמת עבודות הבנייה מתקבלים המפתחות.

פרויקטים של התחדשות עירונית באשקלון ע"י היזם והקבלן אפגד

כמי שעמדה בראש פרויקט פינוי בינוי מוצלח מאוד בקדמת צהלה, מדווחת חברת אפגד – יזם וקבלן בנייה, כי היא עומלת על שני פרויקטי פינוי בינוי אשר ממוקמים באשקלון. הדיירים אשר בנייניהם עוברים או עברו הריסה ובנייה מחדש מתרגשים מאוד לקראת כניסתם לדירות המחודשות והנ"ל – ככל ויתפתח ידווח באתר היזם והקבלן.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
דגשים לבחירת טבעת יהלום
כשמגיע הרגע בו צריך לבחור עבור האהבה של חייך טבעת יהלום, זה רגע מיוחד ומרגש מאוד, אך יחד עם זאת חשוב...
קרא עוד »
אפר 24, 2016
מה צריך לדעת לפני שבוחרים איזה תואר ראשון ללמוד?
לחזור מהטיול הגדול של אחרי הצבא בחו"ל זה אף פעם לא קל. מצד אחד אנחנו חוזרים עם הרבה חוויות וכוחות...
קרא עוד »
ינו 09, 2017
פתרונות מימון לעסק – יש מי שיכול לעזור
חברת פתרונות מימון לעסקים היא חברה המציעה מגוון מוצרים ושירותים פיננסיים לעסקים. אלה כוללים הלוואות,...
קרא עוד »
יונ 21, 2023