מאחורי כל עסק מצליח עומד הסכם שותפות מוצלח!

שותפים חדשים מתגבשים מאחורי רעיון עסקי מוצלח ופועלים רבות להגשמתו. הקושי בהפיכת הרעיון העסקי לעסק משגשג הוא עצום ולעיתים שכיחות הרעיון העסקי נותר בגדר רעיון בלבד, וזאת לצערם הרב של השותפים. הסיבות לאי הפיכת הרעיון העסקי לעסק מצליח הן רבות. עם זאת, ניתן לקבוע בוודאות שאחת הסיבות העיקריות לאי הצלחת רעיון עסקי כלשהו היא אי עריכת הסכם שותפות מקצועי ומקיף. הכוונה בהסכם שותפות מקצועי ומקיף היא הסכם שצופה את פני העתיד של השותפות ודן בסוגיות ובשאלות שבהן השותפות עתידה להיתקל עוד בשלב ההתחלתי. עם תחילת הפעילות העסקית האנרגיה של השותפים בשמיים והם מאוד אופטימיים לגבי סיכויי הצלחתם במיזם. זאת הסיבה העיקרית לכך שעם תחילת פעילות השותפות זה הזמן נכון לנסח ולערוך הסכם שותפות, שכן קל הרבה יותר להגיע לפשרות או לקבוע עקרונות.

> למדו כיצד עורך דין אלעד כהן יכול לסייע לכם

מה חשוב לכלול בהסכם שותפות?

הסכם שותפות מוצלח יגדיר במדויק את הרעיון העסקי ואת המשימות ומטרות העל של השותפות. הגדרה מדויקת של הרעיון העסקי תאפשר לשותפים להתאגד ולקבוע אופן פעולה מדויק למימוש הרעיון העסקי וזאת מבלי לסטות מהדרך. קביעת אופן הפעולה למימוש הרעיון העסקי יש חשיבות יתרה כאשר השותפים והשותפות נתקלים בקשים הגורמים להם לסטות מהדרך המקורית ומההסכמות הראשוניות. ודוק, אין כל בעיה לשנות או לדייק את אופן הפעולה למימוש החזון העסקי אך כדאי שעוד בתחילת הדרך השותפים יקבעו לעצמם מנגנונים לקבלת החלטות מהותיות שכאלו בהסכם שותפות.

דבר נוסף שחשוב לכלול בהסכם שותפות הוא תפקידיהם הספציפי של מי מהשותפים. יש לדייק ולקבוע במיקרו כיצד כל אחד מהשותפים יעבוד עבור השותפות לרבות אך לא רק: תחומי אחריות, זמני עבודה, אופן קבלת החלטות בשותפות וכמובן אחוזי השותפות של כל אחד מהשותפים. ככל שההסכם שותפות יגדיר טוב יותר את הנושאים המוזכרים למעלה כך לשותפות בעתיד יהיה קל יותר לצלוח משברים בהצלחה יתרה. אך אם בכל זאת השותפות לא הצליחה לצלוח את המשבר, חשוב לא פחות לקבוע בהסכם שותפות מראש את אופן החלוקה או הפירוק של השותפות. ככל ולשותפות יש ערך עסקי ישנם מנגנונים שונים לפירוק שותפות כגון: זכות ראשונים, ב.מ.ב.י, מכירה לצד ג' ועוד. הסכם שותפות מקצועי יקבע כבר ביומה הראשון של השותפות כיצד השותפים מעוניינים להיפרד במידה וחלילה השותפות עלתה על השרטון.

אם כך, ככל ואתם מתכננים עסק או מיזם עסקי חדש גשו עוד היום אל אלעד כהן עורך דין סטארטאפ מקצועי ובעל ניסיון בתחום והתחילו את דרכם החדשה עם הסכם שותפות מקצועי ומקיף ושיוביל אתכם בדרך הנכונה להצלחה. 

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
למה כדאי לקנות בית ביהודה ושומרון?
יהודה ושומרון, המכונה גם הגדה המערבית, הוא אזור בעל מורשת היסטורית ותרבותית עשירה. בעוד שהאזור היה...
קרא עוד »
ספט 08, 2023
האם שמן המפ לעור מועיל
שמן המפ הוא אחד השמנים שהפך לטרנד בשנים האחרונות. אנחנו עדים לכך כי כל הזמן באים לעולם עוד ועוד מוצרים...
קרא עוד »
ספט 30, 2020
נכסים מניבים – איך זה עובד?
כל מי שמשקיע בנדל"ן, לא ממש זקוק להסברים שלנו בעניין נכסים מניבים. מדובר באומנות נרכשת כאשר המשקיעים...
קרא עוד »
אפר 14, 2019