מה הענישה על סחר בסמים?

מה הענישה על סחר בסמים?

ישנן עבירות אשר אינן מוכללות בחוק העונשין אלא מאודות בחוקים. אחת מהעבירות הללו היא עבירת סחר בסמים. מדובר על עבירה אשר קבועה בפקודת הסמים המסוכנים אך אין לה תוקך של חוק עצמי משלה. על אף שמדובר על עבירה שאין לה תוקף בחוק עצמי, עדיין מדובר על עבירה חמורה מאוד שכן, הן בעיני גורמי האכיפה והן בעיני בתי המשפט, ישנו הבדל מהותי בין שימוש עצמי בסמים לביו סחר בסמים. פקודת הסמים הקבועה בחוק מגדירה כיום מהי הכמות המותרת לשימוש עצמי ובאילו נסיבות וכן, מהי הכמות הנחשבת לאחזקת סם לצרכי מסחר, הקליקו למידע נוסף.

התייחסות מערכת המשפט לעבירות סמים

מערכת בית המשפט לא פעם תעשה הפרדה בין אדם שהחזיק גרם בודד של סמים אסורים לצורך שימוש עצמי ובין אם המחזיק כמות משמעותית יותר של סמים אך עדיין טוען שמדובר על סמים לצורך שימוש עצמי. לרוב מערכת המשפט אינה תכיר בכך שהסם בכמות זו אכן רלוונטי לשימוש עצמי ותאמין כי מדובר באדם אשר סוחר באותם סמים. כלומר, לא צריך שאדם יתפס עם כמות מסחרית של סמים על מנת להיות מורשע בסחר בסמים, מספיק שהוא נתפס עם כמות שנראת לבית המשפט פחות רלוונטית לשימוש עצמי.

הענישה על עבירות סחר בסמים

עבירות סחר בסמים הן עבירות בעלות ענישה משמעותית מאוד. המחוקק מתייחס לאופי סחר בסמים וכן, לכלל האנשים השותפים בעסקת סמים כזו או אחרת כגון: הסוחר, הדילרים, היבואן, היצרן, אנשי התיווך. בעוד שבעבר אדם אשר לא נתפס עם סם כלשהו עליו באופן פיזי לרוב לא היה נענש וכן לא היה נפתח כנגדו הליך פלילי, הרי שכיום כל אדם שקשור באופן ישיר או עקיף לעסקת סמים יכול לקבל על כך עונש, קראו עוד בנושא באתר של עו"ד איילון בירנבוים. אם אדם רוכש מאדם אחר סם לרוב האדם אשר רכש את הסם לא יהיה מוגדר כשותף לסחר בסמים אך הוא בהחלט יכול להיות מואשם בגין אחזקת סמים מסוכנים לצורך צריכה עצמית. עבירות סמים יכולות לגרור אחריהן עונש כבד מאוד ואדם השותף באופן כלשהו בעבירת סמים יכול לקבל עד 20 שנות מאסר. העונש הצפוי לאדם מעין זה יקבע בהתאם להתנהלותו בבית המשפט. אינו דומה עונש לאדם שמביט חרטה וכן מצהיר שלא יעסוק בסמים בעתיד, לעונש של אדם שאיננו מצהיר זאת ואף שלא מביע חרטה. כמו כן, גיל הנאשם מהווה פרמטר ולרוב קטין לא יקבל את אותו העונש שיקבל אדם בוגר על עבירות סחר בסמים.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
פינוי בית וניקיון
הבית עמוס בפריטי תכולה מיותרים? אתם כבר לא יודעים איפה מונח כל דבר בשטח הבית? סובלים מעומס יתר של...
קרא עוד »
יונ 04, 2017
מאחורי כל עסק מצליח עומד הסכם שותפות מוצלח!
שותפים חדשים מתגבשים מאחורי רעיון עסקי מוצלח ופועלים רבות להגשמתו. הקושי בהפיכת הרעיון העסקי לעסק...
קרא עוד »
אוג 22, 2023
פלאג אנאלי – כולם יכולים ליהנות ממנו
ישנו טאבו מסוים בחברה לפיו אנשים רבים חוששים מפני מין אנאלי. בעשורים האחרונים החברה על כל רבדיה...
קרא עוד »
נוב 23, 2017