תביעות ליקויי בניה – באילו מקרים ניתן לתבוע ומהם הפיצויים שמגיעים לכם

תביעות ליקויי בניה

אין רגע מרגש ומשמח כמו כניסה לדירה חדשה שרכשתם במיטב כספכם. יחד עם זאת, לא תמיד המאורע הזה כל כך שמח מכיוון שכבר בכניסה מגלים הדיירים החדשים ליקויי בניה שונים. חשוב להבין כי כאשר מדובר על ליקויי בניה הכוונה היא לטווח מאוד גדול של ליקויים אפשריים. 

ליקוי בניה יכול לבוא לידי ביטוי בפגם אסתטי קל כמו ריצוף סדוק אך גם שלד מבנה פגום או קיר מנופץ הם ליקויי בניה מסוכנים למדי. בין אם מדובר בליקוי קל או בליקוי חמור, יש להתייחס לכל אחד מהם ברצינות ולדרוש את שמגיע לכם.

לעיתים, ניתן להבחין בליקויי הבניה עוד בטרם המעבר או הכניסה לדירה החדשה. בדרך כלל כשרוכשים דירה חדשה מקבלן נהוג לבקר בה מספר פעמים בטרם הכניסה אליה. בביקורים אלו רצוי לבדוק עד כמה שניתן את הדירה ואף לחפש אחר אותם ליקויים אפשריים. למרות שמדובר בדירות חדשות מקבלן, גם בהן יש לא פעם ליקויי בניה משמעותיים שיכולים לגרום להרבה צרות וסיבוכים בהמשך.

איך ניתן לגלות ליקוי בניה?

לא תמיד ניתן להבחין בליקויי בניה אם אינכם אנשי מקצוע ולכן פעמים רבות מומלץ להגיע אל הדירה עם גורם מקצועי שיעבור מחלל אחד לשני ויבדוק את הנקודות השונות בה. לעיתים ליקויי הבניה אינם גלויים לעין ומתגלים רק לאחר פרק זמן ממושך שכבר התגוררתם בדירה. 

כך או כך חשוב להבין כי חוק המכר מציב בפני הדיירים / הקונים זכויות חשובות שמוגדרות בשתי תקופות: תקופת הבדק ותקופת האחריות. שתי תקופות אלו מוגדרות בזמנים שונים ומתייחסות לכך שאם נתגלו ליקויים בניה במהלך פרק הזמן המוגדר, הקבלן יהיה חייב לתקן את הליקויים השונים על חשבונו ובפרק זמן סביר.

באילו מקרים כדאי לתבוע קבלן על ליקויים בדירה?

יש להבין כי לעיתים הליקויים אינם מכוונים או קשורים לחוסר אחריות וזלזול של הקבלן ולכן יש לגשת לנושא בסבלנות ובהבנה. עם זאת, ישנם קבלנים שפשוט לא מייחסים חשיבות ללקוחותיהם ומתייחסים בצורה מזלזלת ולא הוגנת. במקרים שכאלה יש לפנות לגורם משפטי ואף להגיש תביעת קבלן בגין ליקויי בניה בדירה חדשה. 

תחילה עליכם לעמוד על הזכות לתיקון הליקוי ולדרוש מן הקבלן לטפל בנושא. אם הוא מתחמק, "לוקח את הזמן" או מסיר מעצמו את האחריות – אין ספק כי תאלצו לפנות לכיוון המשפטי העוסק בתביעות ליקויי בניה.

למדריכים בנושא ניתן לגשת לאתר של עו"ד שמואל גרנאי

מהו הפיצוי על ליקויי בניה בדירה מקבלן?

פעמים רבות בית המשפט מכריע לצד הדיירים שקנו את הדירה מהקבלן ורואה בנושא זה עבירה חמורה. הפיצוי על ליקויי בניה שונה ממקרה למקרה ותלוי גם בעבודתו של עורך הדין שייצג אתכם. במידה והנושא יילקח ברצינות הקבלן עשוי להיענש בחומרה ולפצות אתכם כלכלית על הליקויים וגם על עוגמת הנפש שנגרמה לכם.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
ספירת מלאי – איך עושים את זה בצורה נכונה
אחד התהליכים החשובים ביותר בכל בית עסק, בוודאי כשמדובר על חנויות, מפעלים ובתי ייצור אחרים הוא הנושא...
קרא עוד »
מרץ 06, 2022
ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי יכול להועיל המון לעסקים קטנים, בינוניים וגדולים כאחד. אם בעבר היה מספיק לפתוח עסק ולהתחיל...
קרא עוד »
דצמ 16, 2019
טיפים לניהול תקציב משפחה
כך תשמרו על הכסף שלכם כמו שצריך. תקציב המשפחה זהו נושא חשוב מאוד, לכל מטרה או יעד כלכלי אשר תציבו...
קרא עוד »
ינו 23, 2021