לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה

לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה

לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה אלו לימודים יחסית חדשים שהתפתחו רק בעשור האחרון. לימודים אלו מחברים בין שני עולמות וביחד יוצרים פתרונות חשובים עבור מגוון תחומים. מדובר בניצול ידע ביולוגי לטובת תיעול של טכנולוגיות מתקדמות, מתוך מטרה לקחת צעד קדימה את המין האנושי, כאשר את התוצאות ניתן להרגיש בשלל תחומים: בתחום התעשייה, הרפואה, הכימיה, החקלאות וכמובן שגם בתחום המחשוב, כך שללא ספק מדובר בתחום מרתק, פורץ דרך וחדשני, משמע אנשים רבים עשויים למצוא בו עניין ועל כן טוב לדעת שקיים ביקוש רב.

מסלולי לימוד

ציינו שתחום הנדסת ביוטכנולוגיה נוגע במגוון רחב של תחומים, משמע ניתן ללמוד כמעט הכל בתואר אחד של הנדסת ביוטכנולוגיה, אך טרם ציינו כיצד והיכן אפשר ללמוד, ופה נציין שלימודים אלו ניתן ללמוד כתואר ראשון בהנדסת ביו טכנולוגיה ואף כתואר ראשון שמתמקד רק בביוטכנולוגיה. כמו כן, אפשרי לבחור במסלולים נוספים שמשלבים בין שלל נושאים (כגון הנדסת מזון ומדעים) לביוטכנולוגיה, כאשר מי שמחפש זווית אחרת לגעת בנושא, ישמח למצוא מסלולים יותר ממוקדים, קרי מדעי הצמח וביוטכנולוגיה, הנדסת הסביבה וביוטכנולוגיה וכדומה.

על הפרק

למרות שמדובר בתחום יחסית חדש, הביקוש משמעותי, כך שיש בשוק העבודה ביקוש רב למהנדסי ביוטכנולוגיה מנוסים. אי לכך מי שבוחר בלימודים אלו צריך להיות מוכן לגעת בנושאים הבאים: הנדסה גנטית, מדעים, ביולוגיה, כימיה, תזונה וכדומה, אך למרות שמדובר בלקט של נושאים, מרגיע לדעת שהלימודים בנויים ממגוון מסלולים, משמע לכל מסלול קיימים דגשים משלו, אך ברוב המקרים הלימודים אינם מדלגים על מדעים מורחבים ועל הנדסת מזון. מבקשים לדעת מה עוד עומדים ללמוד בתחום? ביולוגיה של התא, כימיה אי אורגנית, כימיה של מזון, תכונות המזון, תזונה, אנליזה של מזון, מבוא לכלכלה, הנדסת בקרת איכות, טכנולוגיה של ייצור, בקרת תהליכים והרשימה עוד ארוכה.

לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה

תנאי כניסה

כל מוסד לימודי מחזיק ברשימת דרישות משלו, אך חשוב לדעת שחובה להתמחות בפיזיקה, ועל כן אם צרכים תגבור בנושא, טוב להפנים שברוב המוסדות קיימות מכינות ייעודיות ללימודי פיסיקה, כך שהסטודנטים יגיעו עם הרקע הנחוץ ליום הלימודים הראשון.

ביקוש

ציינו שמדובר בתחום חדש אך מאוד מפותח ופה נחדד שבארץ התחום הספיק לתפוס תאוצה, ולו כי יש לא מעט חברות שעוסקות בתחומים שנוגעים לכך: תעשיית המזון, תעשיית הכימיה, תעשיית הביוטכנולוגיה, תעשיית התרופות וכדומה. כמו כן, מי שמסיים את הלימודים יכול להחליט שהוא ממשיך לתואר שני, או לחלופין שהוא מתמקד בלימודי מחקר, וזאת כי קיימים מכוני מחקר ייעודיים בתחום.

מיקוד

רבים נוטים להתלבט האם לבחור במסלול הנדסת ביוטכנולוגיה, או לחלופין בלימודי הנדסה ביו רפואית, ועל כן נעצור לחדד מהם ההבדלים בין השניים. ובכן תחום הביוטכנולוגיה עוסק רבות באורגניזמים חיים ובשלל המוצרים שמופקים מהם – לטובת עולם החקלאות והתעשייה, כאשר תחום זה סופח מידע רב מגנטיקה ופיזיולוגיה, וזאת בכדי להפיק מוצרים תעשייתיים עבור תחום המזון, הרפואה והאקולוגיה. כמו כן, התחום הביוטכנולוגי מתבסס בעיקר על תהליכי יסוד שמאפיינים את עולם החי והצומח, מתוך מטרה לפתח חומרים ביולוגיים אשר מושתתים על טכנולוגיות חדישות. לעומת זאת, הנדסה ביוטכנולוגית שמתמקדת בפתרון בעיות מתחום הרפואה הביולוגית, בעיקר משקיעה בפיתוח ובשכלול מכשירים רפואיים ובייעול טכנולוגיות ממוחשבות.

הקידמה כבר כאן!

מבקשים להנחית את שיא הקידמה למציאות? ובכן אם רק תביטו לצדדים, תמצאו את שורת המוצרים הבאה: הורמוני גידול, אינסולין, הדברה ביולוגית, הורמונים צמחיים ועוד, כך שניתן להבין שהתחום כבר נוכח בחיינו ויש לו עוד הרבה לאן לשאוף ולהתפתח.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
משפט פיתגורס
משפט פיתגורס הוא משוואה מתמטית המתארת את הקשר בין צלעות משולש ישר זווית. הוא קובע שהריבוע על תחתית...
קרא עוד »
יול 21, 2022
ניקיון משרדים בראשון לציון – איפה אפשר לבחון את האופציות השונות
היום, כשאנחנו ניגשים לבחור בעלי מקצוע ונותני שירותים בתחומים שונים, עומדות לרשותנו אופציות שונות,...
קרא עוד »
דצמ 16, 2020
חיתוך לייזר – איך לעבוד נכון ובטוח
יש הרבה אנשים שזקוקים לשירות כזה של חיתוך בלייזר. עבודות החריטה הן כבר ממש לא דבר חדש והרבה מאוד דברים...
קרא עוד »
יונ 01, 2022