עד כמה פשוט זה לסגור תיק במס הכנסה?

לסגור תיק במס הכנסה

עצמאים שחוזרים להיות שכירים, מכירה של חברה, הפסקת פעילות עקב מחלה או מעבר לחו"ל – כדי לסיים את החובות מול מס הכנסה ולשנות סטטוס, חשוב לסגור תיק במס הכנסה.

עבור רבים, התהליך הביורוקרטי של סגירת תיק נתפס כפרוצדורה מסובכת והם חוששים לעשות זאת ודוחים את סגירת התיק. אבל עיכוב הסגירה עשוי לעלות ביוקר – מס הכנסה אינו מודע לשינוי הסטטוס ומבחינתו אתם עדיין עצמאים או בעלי עסק שנדרשים להגיש דוחות – נישום פעיל החייב במס. כלומר, אתם אולי לא מרוויחים יותר כסף והעסק לא מניב הכנסות, אבל מבחינת רשות המיסים אתם עוסקים וחייבים במס.

מה עושים? פונים לעזרה מהמומחים. מומלץ לאתר עורך דין מיסים המתמחה בכל הנוגע לתהליכי מיסוי, שידע לכוון אתכם נכון בסגירת תיק במס הכנסה, מכתיבת ההצהרה הנדרשת ועד סגירת כל הפינות בכל הנוגע לתשלומים אחרונים לרשות המס, ליותר פרטים לחץ כאן .


כיצד מתנהל תהליך סגירת תיק המס הכנסה?

מילוי הצהרה והגשתה לפקיד השומה – בהצהרה זו (טופס 2550) תידרשו להצהיר בכל הנוגע לסיבה להפסקת הפעילות העסקית. במידה והעסק נמכר, יש לציין את פרטיו של הבעלים החדשים, במידה והעוסק הושכר לציין את פרטי השוכר החלופי, במידה והפכתם להיות שכירים עליכם לספק אישור מהמעביד על עבודתכם כשכירים וכן לציין את תאריך תחילת העבודה ואפילו את המשכורת האחרונה (בברוטו). בהצהרה זו יש לפרט אודות בני הזוג (שכירים או עצמאים) וכן לתת פרטים על הכנסות אחרות, כולל הכנסות פטורות ממס וגם של בני הזוג.
שימו לב שאת ההודעה הזו עליכם למסור תוך 90 יום מרגע סגירת העסק ורק אצל פקיד השומה אצלנו מתנהל תיק מס הכנסה של העסק. שימו לב סגירת העסק יכולה להתרחש ברגע שהחלטתם סופית שהעסק לא מניב רווחים או שאתם רוצים לעבור לתחום אחר בתור שכירים, מפרקים שותפות או התאגדות או פותחים עסק חדש בחו"ל, אבל מהרו להסדיר את החובות ואת הגשת הטופס כדי לזרז את פתיחת התיק ולצאת לדרך חדשה.
ביצוע פעולות עוקבות – לאחר סגירת התיק, עתידים לעדכן אתכם בדבר הפעולות הנדרשות בכל הנוגע להמשך לסגירת התיק באופן סופי. למשל, תשלום חובות אחרונים וכדומה.
הכרת הזכויות ומילוי החובות – חשוב שתדעו מה מגיע לכם על אף שסגרתם תיק במס הכנסה, בין אם זו האפשרות למשוך כספים מהחיסכון הפנסיוני ללא תוספת מס או פטור מס מקופת גמל לעצמאים בעקבות אבטלה. כמו כן, אם שלמתם מקדמות ביתר, יש לדאוג שאכן תקבלו את הכסף חזרה אליכם בשנת המס העוקבת.
כמובן שלסגירת התיק נלוות גם חובות כמו למשל, הגשת דו"ח שנתי בשנה בה היתה פעילות עסקית, אפילו אם מדובר בפרק זמן קצר.
סגירות נלוות – יש לעדכן בדבר סגירת העסק גם את מע"מ ואת המוסד לביטוח לאומי. במע"מ יש למלא טופס 18 – הצהרה על סגירת העסק וכן להסדיר את כל החובות הפתוחים, כמו גם לדווח על חשבוניות מס ריקות ולהגיש חשבוניות מס ולשלם מע"מ על מכירת ציוד העסק. בביטוח הלאומי יבקשו מכם להגיש טופס 6101 בו עליכם לעדכן על שינוי הסטטוס ובמידה וקיים תיק ניכויים – עליכם לסגור אותו.
מורכבות התהליך – סגירת תיק במס הכנסה בשל פשיטת רגל או בהוראת בית משפט הוא תהליך מאתגר יותר בשל תשלום לנושים וכולי ועו"ד לענייני מס יסייע בהכוונה ובפיקוח על סגירה נאותה.

כשל בביצוע תהליך סגירת תיק במס הכנסה עשוי להוביל לקנסות וסנקציות הכרוכות בתהליך לא רצוי מול רשות המיסים ולכן, כדאי לערב בתהליך עו"ד לענייני מיסים, שיוכל לסייע לכם לצלוח את התהליך בדרך הטובה ביותר.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כיצד המדינה מעודדת אותנו לחסוך לפנסיה?
פנסיה היא אחד הדברים החשובים ביותר שעליהם אנחנו צריכים לתת את הדעת. ללא פנסיה אנחנו לא נוכל לחיות...
קרא עוד »
יול 13, 2017
ההמלצות החשובות שנקבל מרופאת שיניים לילדים
להיות הורים לילדים זה אומר להתנהג בצורה אחראית בכל מובן המילה. לכן, אם חשבתם לרגע שרק החינוך חשוב,...
קרא עוד »
יונ 18, 2018
נהיגה בקלות ראש – איך יוצאים מזה?
אחת העבירות "המעניינות" בספר החוקים, בכל מה שקשור לעבירות תעבורה, זו נהיגה בקלות ראש. מדובר על עבירה...
קרא עוד »
ינו 11, 2022