מחירי הסיגריות בישראל

מחירי הסיגריות בישראל

ידוע שמחירי הסיגריות קפצו בצורה משמעותית בחמש עשרה השנים האחרונות, ואם נדייק המחיר הוכפל. עם זאת, מי שמפנה אצבע מאשימה כלפי המיסוי, צריך לדעת שלא חסרות מדינות באירופה בהן המיסוי גבוה מזה של הארץ. כך למשל הדבר נכון בבריטניה, בדנמרק ובצרפת. האם מידע זה מספיק על מנת לנחם? ובכן אין זה נכון להשוות רק את מחיר קופסת הסיגריות, אלא גם יש לבחון את יוקר המחיה לצד גובה השכר ממוצע. מה מגלים הנתונים? שבארץ צריך לעבוד יותר על מנת לעשן!

מחירי הסיגריות בישראל

עליות מחירים

אם נביט מעט על היסטוריית המחירים של הסיגריות, נמצא שבשנת 1995 מחיר קופסת סיגריות לא עבר את העשרה שקלים, בשנת 2011 מחיר קופסת סיגריות כבר הכפיל את עצמו, בשנת 2015 מחיר קופסת סיגריות המשיך לזנק ל-30 ש"ח (בממוצע) ובשנת 2017 חברת פיליפ מוריס הודיעה מחדש על העלאת מחירי הסיגריות. ההעלאה הייתה לכאורה מינורית (שקל בודד), אך כיוון שאנשים מעשנים לא מעט, הרי שלטווח הארוך כל העלאה היוותה מהלומה קשה לציבור המעשנים, ועל כן מי שביקש להמשיך לעשן ובו זמנית להפחית בהוצאות, מהר מאוד גילה שישנה חלופה –ניירות גלגול. רכישה של ניירות גלגול לצד טבק מאפשרת להוזיל את המחיר, ובין היתר גם לשלוט בכמות – אם כיוון שפעולת העישון פחות זמינה ואם כיוון שניתן לשלוט כמה טבק דוחסים בכל סיגריה.

מיסוי

מדוע המחירים לא רק במגמת עלייה אלא מזנקים כלפי מעלה? שיעור המס הנו התשובה. כך למשל ניתן למצוא שבשנת 2012 שר האוצר החליט להעלות את המס בכמעט 20% ואילו כיום שיעור המס עומד על 85%. ללא ספק המיסוי הגבוה הנו הסיבה שמאחורי העלאת המחירים, אך יש להבין שמאחורי המיסוי ישנו גוף נוסף שמושך בחוטים, ובמקרה זה מדובר במשרד הבריאות, למרות שכל מעשן יודע שלא מחיר גבוה יגרום להיגמל, מקסימום לעבור לחלופה יותר זולה כגון נייר גלגול.

פערי מעמדות

כיצד המחיר הגבוה משפיע על המעמדות בארץ? הוא בעיקר פוגע בחלשים. הנתונים מראים שמשפחה שמשויכת לחמישון התחתון מוציאה כמעט פי שלוש על מוצרי טבק ממשפחה שמשויכת לחמישון העליון, ועל כן המיסוי על סיגריות מיובאות בעיקר נופל על מעוטי יכולת.

כוחה של נוסחה

יש נוסחאות שתמיד תקפות, ובכול הנוגע לעליית מחירי הסיגריות ניתן לצפות שהביקוש ירד, או לכל הפחות ינותב אל עבר מוצרים חלופיים. האם זה קרה? בהחלט! בעוד שבשנת 2011 נמכרו בארץ 330 מיליון קופסאות, הרי שכעבור שלוש שנים בהן המחיר עלה, נמכרו בארץ רק 260 מיליון חפיסות, בזמן ששוק הטבק לגלגול המשיך לגדול באופן משמעותי – כמעט פי עשרים!

תחילתה של הוזלה

כיום מחירי הסיגריות בארץ עדיין מאוד גבוהים, אך ייתכן שניתן לראות ניצנים להוזלה. כך למשל ניתן לראות כיצד סוף סוף מחירי הסיגריות של פיליפ מוריס צונחים – ב7 ש"ח לקופסה (לאחר שלפני חודש מחיר קופסה הועלה ב2 ש"ח). בנוסף לא רק מרלבורו במגמת ירידה, אלא גם נקסט וML הוזילו מחירים, אומנם רק בשקל אך זוהי התחלה.

מסקנה? לעשן זה יקר!

שנסכם? על מוצרי הטבק מוטל מס שמצליח להכניס לכיס המדינה כ6 מיליארד מדי שנה! מכאן איך שלא הופכים את זה, לעשן בארץ זה יקר – בין אם מדובר בשקל יותר או פחות עבור קופסה, אלא אם כן עוברים לחלופה, שבין היתר הרבה יותר בריאה.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך אפשר לחסוך כסף באמצעות בחירה בלוח הסילוקין הנכון?
מדוע חשוב לבחור בלוח הסילוקין הנכון? בכל משכנתא, יש לבנות תמהיל (שילוב מסלולי משכנתא) המורכב מתחשיב...
קרא עוד »
מאי 08, 2017
סדנאות פיתוח מנהלים לעובדים
כל אחד יכול לפתח את כישוריו ולהצעיד את עצמו הלאה להצלחה הבאה שלו. הסוד הוא שאין להסתפק במצב הקיים, אלא...
קרא עוד »
אוק 26, 2020
פסי נירוסטה לנגישות: הכרחי להזהרה מפני מכשולים
פסי נירוסטה לנגישות מהווים את מוצר הבטיחות המתקדם והנפוץ ביותר, המותקן היום ברוב מוסדות הציבור,...
קרא עוד »
יונ 05, 2018