חוק פינוי בינוי – כל מה שחשוב לדעת

התחדשות עירונית

גם אם אינכם אנשי נדל"ן וגם אם לא מדובר על עולם תוכן שיש לכם זיקה אליו, סביר כי גם אתם לא הצלחתם לחמוק מהכותרות ומהידיעות הרבות על "פינוי בינוי". מושג זה מבקש לתאר תהליך של הריסת מבנים קיימים, כאשר לאחריהם עתידים לקום בניינים חדשים. הדיירים שעתידים לאכלס את המבנים החדשים יהיו גם הדיירים של הבניינים הישנים וגם דיירים חדשים. חוק פינוי בינוי מגלם בתוכו אינטרס המשותף לכל הנוגעים בדבר: גם ליזמים, גם לדיירים וגם למדינה.

הפרוייקטים המבוססים על הרעיון של פינוי-בינוי מציבים מטרה ברורה: לשדרג את נראות האזורים העירוניים המוגדרים כמוזנחים. הודות להריסת המבנים ובנייתם של חדשים, ניתן לשפר את נראות האזור, תוך שמבטיחים איכות חיים גבוהה, מתקדמת ומטופחת יותר לתושבים. האידיאל מאחורי הפרוייקטים רלוונטי גם לניצול הקרקעות באופן אידיאלי ומירבי.

ומה עושים דיירי המבנה שעתיד לההרס? כאמור, לאורך הפרוייקט הורסים מבנים קיימים, גם כאלו בהם מתגוררים כעת דיירים. חלק בלתי נפרד מהתהליך כולל גם את הפינוי של הדיירים, כאשר הם עושים זאת מרצונם החופשי. כן חשוב לציין כי בעת שהדיירים מתפנים הם מקבלים מקום מגורים חלופי הממומן על ידי יזם הפרוייקט.

מי מרוויח מהתהליך? כל המעורבים בדבר

בשנים האחרונות ניתן לראות מגמת תאוצה בכל הקשור לפרוייקטים של פינוי בינוי. הסיבה? די פשוטה: מדובר על אינטרס שכל אחד מהמעורבים בדבר רוצה לקדם. איך הדיירים, היזמים והמדינה יוצאים נשכרים?

ראשית, הדיירים. מדובר על שיקום וחידוש אזורי מגורים שלמים. בעוד כיום אותם תושבים מתגוררים בדירות ישנות ובבניינים ישנים מאד, הרי שהם עתידים לקבל דירה חדשה המבוססת על מפרט עשיר מאד: החל מהתחדשות כללית של כל השכונה בה הם מתגוררים, דרך חדר ממ"ד ועד מקומות חניה נוספים. מעבר לכך שהם זוכים בדירה חדשה, הרי שהפרוייקט כולו מעלה את ערך הדירות, כך שלטווח הארוך מדובר גם על עסקה כלכלית נבונה ומושכלת.

היזמים של פרוייקטי התחדשות עירונית יוצאים נשכרים גם הם. מדובר על גורם המתנהל אל מול הדיירים, כאשר כל ההליך מתבצע בצורה ישירה. חשוב לציין כי למרות התמיכה הממשלתית, היזם לוקח על עצמו את כל ההוצאות הנדרשות, לרבות תשלום עבור מגורים זמניים לדיירים המתבקשים להתפנות ממקום מגוריהם לטובת הריסת הבניין. היזמים מודעים לכך שמדובר על פרוייקטים שיכולים לקחת כמה שנים, מה שמחייב אותם להערך כלכלית לצעד הזה היטב. התמורה התחדשות עירוניתהגדולה של היזמים היא האפשרות ליהנות משטח בנייה רחב יותר, כך שלצד הדירות שמקבלים הדיירים שפונו, הרי שיש באפשרותם למכור דירות נוספות המשווקות.

ומה לגבי הרווח של המדינה? גם המדינה בעצמה וגם הרשות המקומית שבה עתיד לקום הפרוייקט, נהנות משלל הטבות הניתנות על ידי היזם בעצמו. מאחר והשכונות הספציפיות עתידות לגדול ולהתפתח, הרי שהיזם מתחייב המון פעמים גם לשיפור התשתיות השונות. המשמעות? ההוצאות בדבר שיפור התשתיות השונות הן באחריות היזם.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מדריך פתיחת חנות באיביי
המדריך נועד לספק מתווה בסיסי של השלבים הנדרשים לפתיחת חנות באיביי. הוא כולל מידע על סוגי הרישומים...
קרא עוד »
פבר 11, 2023
בנייה קלה עם שלד פלדה – באיזה מקרים זה מתאים?
הבנייה הירוקה אשר תופסת תאוצה בישראל מאפשרת לבצע בנייה מסוג חדש תוך שימוש בשילוב של כמה חומרי גלם אשר...
קרא עוד »
אפר 16, 2020
על יעוץ עסקי והעסק שלך
בעל עסק- האם העסק שלך חשוב לך? האם תרצה למנף אותו קדימה? האם תרצה להפיק ממנו ומהעובדים שלך את המקסימום?...
קרא עוד »
נוב 29, 2020