בדיקת רישום פלילי – מה הזכויות שלכם

בדיקת רישום פלילי

במשטרת ישראל קיים רישום המתעד את התיקים הפליליים כפי שהם מוכרים בשפת העם, או את הרישומים הפליליים כפי שהם מוכרים בשמם הפורמלי. בעוד רבים סבורים כי ישנו תיעוד של רישום שכזה גם בידיהם של גופים אחרים, הרי שמשטרת ישראל הינה היחידה המחזיקה ברישום מסוג זה. מה באשר לזכויות שלכם בכל הקשור לרישום הפלילי? ממש כמו התיק הרפואי שלכם, גם הרישום הפלילי הרלוונטי לכם הינו סודי ומיועד לשימוש המשטרה והאדם המחזיק ברישום הפלילי בלבד.

בדיקת רישום פלילי – מישהו יכול לדרוש במידע כזה?

לא מעטים אלו המעידים כי הם הגיעו לריאיון במקום עבודה, בו הם נדרשו להציג רישום פלילי. בכל הקשור לזכויות שלכם, דעו כי אין עוד אדם מלבדכם שיכול לדרוש במידע הזה. כל מידע הרלוונטי לכם – לרבות רישום פלילי, כמו גם תעודת יושר, הינו מידע שיכול להיות מופק רק ברשותכם מבלי שאיש יכול לדרוש במידע זה ללא ידיעתכם. מדובר על מידע עדין ואישי מאד, כך שמי שמנסה לדלות מידע שכזה ללא כל רשות מכם, מסתכן בביצוע עבירה.

במידה ואדם השיג מידע כדוגמת רישום פלילי או תעודת יושר, מבלי שהייתה לו כל זכות או אישור מכם, הרי שהוא עובר על החוק וצפוי אף לעונש מאסר המגיע לעד כשנה. אם לא די בכך, במידע והמידע הופק על ידי מעסיק לדוגמא, כאשר המטרה שלו הייתה לקבל החלטה אודות קבלה או סירוב לעבודה, העונש הצפוי הינו כשנתיים מאסר.

היכן נמצא הרישום הפלילי ואיך ניתן לעיין בו?

כאמור, כל המידע לגביכם לרבות הרישום הפלילי ותעודת היושר, נמצא ברשות המשטרה בלבד. במידה והתבקשתם להציג מידע מסויים או שאתם זקוקים לו לטובת הליך בירוקרטי, הרי שתוכלו לדרוש במידע שכזה באמצעות שתי דרכים: הדרך הראשונה היא עם הגעה פיסית שלכם אל תחנה המשטרה, כאשר יהיה עליכם להציג תעודת זהות. דרך שניה העומדת לרשותכם היא באמצעות האינטרנט דרך אזורים אישיים המאפשרים לכם לדרוש במידע זה. כמו כן, יהיה ניתן להוציא את המידע גם באמצעות ייפוי כוח רשמי מכם המועבר אל עורך דין פלילי לדוגמא.

בדיקת רישום פלילי

איך יש להתנהל אל מול מעסיק הדורש בתעודת יושר או רישום פלילי?

כאמור, לא אחת ישנם אלו המעידים כי במעמד ראיון עבודה, ולעתים אף לאחר קבלה לעבודה, הם נדרשו להציג תעודת יושר או תדפיס המפרט את הרישום הפלילי, במידה וקיים. בעוד ישנם אלו הממהרים להוציא תדפיסים שכאלו, דעו כי על פי חוק אינכם מחוייבים להציג כל מידע שכזה, תוך שאין זה חוקי מצד המעסיק לדרוש מכם להציג תעודת יושר או תדפיס המעיד על רישום פלילי. מה קורה במידה ולא צלחתם את ראיון העבודה תוך הטיעון כי לא הצגתם את המסמכים הנדרשים? הרי שתוכלו לתבוע את המעסיק על הפרת זכויות.

רישום פלילי בעידן האינטרנט – מה עליכם לדעת?

אז מצד אחד, אינכם מחוייבים להציג כל מידע שכזה בפני המעסיק שלכם. מצד שני, לא אחת נקראים עובדים לשיחות שהמטרה שלהן היא בירור. כיום, בעידן האינטרנט שבו המידע עובר בצורה חופשית, זמינה ומהירה, ניתן לצפות בתיעוד פלילי בקלות יתרה. על פי חיפוש שם פרטי או הקלדת תעודת זהות, ניתן להגיע לארכיונים המפרטים רישומים פליליים כמו גם פסקי דין שונים הרלוונטים לאותו האדם. כשם שישנם יתרונות למידע שקוף שכזה, הרי שגם ישנם חסרונות, כך שמדובר על אתגר גדול מאד שגם אתם יכולים למצוא עצמכם מתעמתים מולו, מבלי שיש כל דרך למנוע זאת.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך מתבצעת השקעת נדל"ן בחו"ל?
אם אתם בעצמכם לא סוכני נדל"ן או לא הייתם מעולם מעורבים ברכישת דירה, הן בארץ או בחו"ל, מן הסתם שלא תדעו...
קרא עוד »
אוק 06, 2019
קורס צ'י קונג – אימון הוליסטי מסין העתיקה
כל אחד מכם שחושב להצטרף אל קורס צ'י קונג של יואב שחר זרם הלב, יכול להיות בטוח כי יהיה מדובר בצעד בעל ערך...
קרא עוד »
דצמ 26, 2021
איך לצלם בצורה מוצלחת אדריכלות ולהביא את היופי של הבנייה לידי ביטוי? 
צילום אדריכלות דורש גישה ייחודית ועין חדה לפרטים. המטרה העיקרית של צילום אדריכלות היא להציג את היופי...
קרא עוד »
יונ 20, 2023