קניית מזוזה

אנשים שמעוניינים לבצע קניית מזוזה, סבורים כי רכישת המזוזות תהיה בטוחה וזולה יותר כאשר ירכשו ותן אצל סופר סת"ם ולא ממקום שהוא מעין מפעל למזוזות, כאשר כל המזוזות נבדקות בקפידה לפני שהן מגיעות ללקוח. סופר סת"ם יכול להציע למי שמעוניין לרכוש מזוזה, את מה שיש לו והוא יהיה מעוניין למכור את הכתב שלו. אם לקוחות אלה, הגיעו לסופר סת"ם בעל כתב יד יפה, אולי מבחינת הכתב הם הרוויחו אבל אם נפלו על סופר סת"ם שכתב ידו אינו הלכתי דיו. לכל מזוזה, יש את הרמה והאיכות כך שככל שהרמה תהיה גבוהה יותר, כך המזוזה תיחשב למהודרת יותר. הדיו שכותב עמו סופר הסתם,, הינה דיו העשויה מפיח או מפתילות של שמן זית. מדובר על תהליך ארוך שמחייב הקפדה על כללים ומצוות, מה שגורם למזוזה להיות כשרה ואיכותית.

מהי למעשה מזוזה כשרה?

מזוזה נחשבת לכשרה, אם נכתבה על קלף. קלף זה מעובד מעור בהמה טהורה שהוכנה ועבדה לשם קניית מזוזה. הדיו יהיה חייב להיות בצבע שחור ואסור שהדיו יהיה מיוצר מחומרים מן החי. במידה וחסר אחד מתנאים אלה, המזוזה תהיה פסולה.קלף המזוזה , יהיה חייב להיות משורטט בכל שורות הכתיבה וכן חייב כי יהיו בו שוליים משמאל לטקסט של המזוזה. השרטוט יבוצע באמצעות חריצת השטח באמצעות מן סוג של מרצע מזוזה שנכתבה על קלף ללא השורות שישורטטו, תיחשב כפסולה. קלף שיהיה בו קרע- המזוזה תהיה אף היא פסולה.

חל איסור על אדם רגיל לכתוב את הפרשייה על קלף המזוזה ולבטח שאסור להדפיס את הקלף. גם לדיו קיימת איכות מסוימת וככל שהדיו יהיה איכותי יותר, כך המזוזה תיחשב לאיכותית ומהודרת. חובה על הסופר, לכתוב מתחילת הטרסט ועד לסופו ללא דילוגים או חזרות ולכן, אין אפשרות לתקן טעות משמעותית על קלף המזוזה. הלכה זו, חלה גם ל תפילין. 

כיצד נזהה קלף מזוזה באיכות ירודה?

רבים שואלים לגבי ההלכות לפני קניית מזוזה, למשל מי שמעוניין במזוזה פשוטה יותר מבחינת הכתב, אם היא כתובה כהלכה היא תהיה כשרה. לגבי בית המזוזה, ניתן לרכוש כל בית מזוזה שתאהבו או שיהיה על פי טעמכם, היות ומה שחשוב במזוזה הינו קלף שיהיה כשר ותיקני וכתוב כהלכה.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מתקני תצוגה לתערוכות
כל מי שעומד לפני הפקה של כנס מקצועי או תערוכה הקשורה לעסק, חייב לתכנן היטב את כל האירוע. מעבר למחשבה על...
קרא עוד »
נוב 10, 2019
המדריך המכריע: מתי ולמה לחפש טוען רבני
טוענים רבניים, הידועים גם בשם טוען רבני, מהווים נדבך אינטגרלי במערכת המשפט היהודית. תפקידם העיקרי הוא...
קרא עוד »
אוג 24, 2023
מה מותר ומה אסור בפיצול דירת מגורים
כאשר בוחרים לעשות פיצול דירת מגורים צריך להבין כי מדובר בעניין שמצריך אישור של העירייה ואינכם מורשים...
קרא עוד »
מאי 27, 2021