מהי פזילה סמויה ואיך מטפלים בה?

פזילה סמויה

פזילה סמויה

להבדיל מבעיית הראייה שנקראת עין עצלה ושאותה יותר קשה לזהות מוקדם, עין פוזלת רגילה רואים מיד. בפזילה שתי העיניים אינן מקבילות בתנועתן וכל אחת מסתכלת לכיוון אחר לגמרי. עין אחת יכולה להביט למעלה והשנייה למטה, אחת פנימה והשנייה החוצה. הבעיה ניכרת לעין וההורים שחייבים לבדוק את ההתפתחות של ילדיהם כדי לתקן את הליקויים בה כמה שיותר מוקדם בדרך כלל מזהים זאת או שבטיפת חלב כבר מעירים את תשומת לבם לכך. בגיל צעיר בודקים את העיניים ועוקבים אחר הפזילה כדי להחליט על אופן הטיפול בה. הבעיה עם פזילה סמויה היא שהיא אינה ניכרת לעין אלה מתגלה לאחר שמבינים שיש לילד בעיית ראייה שלא התגלתה עדיין.

כיצד לגלות פזילה סמויה?

אחת הדרכים לגלות זאת היא בגלל בעיות למידה ולקויות למידה כמו בעיית קשב וריכוז. בעיה כזאת נובעת גם מבעיית ראייה כמו פזילה סמויה. פעילות מסוימת של הילד מגלה אותה, אבל במבט רגיל לא. צריך לעקוב אחר הילד ולבדוק אם יש לו פזילות גלויות קצרות של כמה שניות אפילו, כשהעין בורחת הצידה, או שהילד עוצם עין כדי לסנכרן ראייה עם העין השנייה, מתקרב לחפצים כי אינו רואה מרחוק או שמתקשה בפעולות שדורשות קואורדינציה, מתקשה לשרטט צורה שלמה, לא קורא את כל השורה ומדלג על מילים וכותב לא ברור וחורג מהשורה. האבחון המהיר הכרחי כדי שלא תתפתח עין עצלה שאינה רואה טוב ולא יתקנו בזמן ובגיל צעיר.

פזילה ודרכי הטיפול בה

יש כל מיני שיטות לטיפול בפזילה. אחת מהן היא תרגילי עיניים, השנייה היא בעזרת משקפיים והשלישית מחייבת שילוב של שתי השיטות כדי שיוכלו לתקן אותה. יש לאמץ את העין ולהכריח אותה למזג את הראייה עם העין השנייה כדי שתקרא כמו שצריך מבלי לדלג, ופשוט להכריח את הילד להתאמץ. חלק מהבעיות שנובעות מפזילה סמויה גורמות לכאבי ראש בגלל קשיי הראייה אבל חייבים לוודא שמדובר בכאבי ראש בגלל הפזילה והראייה הלקויה. בדיקות עיניים עושים אצל ילדים מהגיל הרך אולם בגיל בית הספר חובה לבדוק באופן יסודי כדי לשלול פזילה סמויה כזאת. תרגילי עיניים מסייעים לחיזוק שרירי העין ולמיקוד שלה ובעזרת המשקפיים גם מצליחים לשפר את הראייה.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מהי רשלנות רפואית בהריון?
בין כל התחומים שבהם מוגשת תביעת רשלנות רפואית אין ספק שהייחודית מכולן היא תביעת רשלנות רפואית...
קרא עוד »
יול 05, 2017
איך להפוך את אתר האינטרנט העסקי לריווחי?
כשאנחנו מקימים אתר אינטרנט, אחת השאיפות שלנו היא להפוך אותו לאתר ריווחי, אתר שיכול לאפשר לנו להכניס...
קרא עוד »
מאי 13, 2020
קצת על הפרוייקט בריא לדעת של קופת חולים מאוחדת
הפרויקט החדש של קופת חולים מאוחדת מטרתו להנגיש לציבור את המידע החשוב ביותר אשר יסייע לכל אחד מכם...
קרא עוד »
אוג 14, 2016