צוואות וירושות – כך תשמרו על הכסף שלכם

צוואה הינה כלי עוצמתי שמאפשר לכל אדם לשלוט בדרך בה יחולק רכוש לאחר לכתו מן העולם. אחד מהיתרונות החשובים אשר טמונים בעריכת הצוואה, הינו צפי של מצבים ותרחישים שונים, מה שמעניק למצווה, לקבוע הוראות חלופיות למצבים אלה.

ככלל בעת כתיבה ועריכת הצוואה יש לציין את הנכסים הקיימים, חשבונות הבנק, מניות ועוד. חשוב לציין כי ניתן להוסיף נכס בצוואה במידה ונרכש לאחר עריכת הצוואה הראשונה. עוד לגבי חשבונות הבנק – לא ניתן לנקוב סכומים בצוואה, היות וחשבונות בנקים משתנים כל העת. ישנם מקרים שקיים צורך במנגנונים מיוחדים בצוואה למשל כאשר אחד היורשים צפוי להיתבע ע"י נושים ויש למנוע את האפשרות לשים יד על הירושה אשר יקבל בעתיד. במידה ואחד מהיורשים מוגבל, יש לדאוג למנגנונים שיבטיחו ויגנו על חלקו בירושה.

סוגים שונים של צוואות

בחוק הירושות קיימין 4 סוגים של צוואות – הראשונה הינה צוואה בכתב יד; השנייה הינה צוואה בעדים ישר עשויה להיערך בהדפסה, אולם חייבת תהיה להיחתם בפני שני עדים; השלישית, הינה צוואה בפני רשות, אשר נערכת בפני שופט או נוטריון; והרביעית, הינה צוואה בעל פה, כאשר המצווה בפני שני עדים במצב בו המצווה  חלה במחלה סופנית עדיין לא ערך צוואה.

חשוב לציין כי כל עוד המצווה בחיים, הוא יוכל לערוך את הצוואה מספר פעמים לפי שיקול דעתו. בין היתר הוא יוכל להוסיף, לגרוע, או אפילו לבטלה באופן מוחלט. מבחינת חוק הצוואות, הצוואה האחרונה שאותה ערך המצווה מהבחינה הכרונולוגית, היא זו שתהיה תקפה בבית המשפט. 

על מנת לערוך צוואה באופן מסודר והיסודי ביותר, רצוי לפנות ולהיוועץ עם עורך דין לענייני צוואות וירושות, להכין מבעוד מועד רשימת נכסים וכספים בבנק, לצרף מסמכים רלוונטיים כגון אישורים רפואיים שמעידים כי המצווה בריא בנפשו וכן מסמכים נוספים אשר יבקש עורך הדין. כך תוכלו להיות שקטים כי הצוואה תיערך על פי רצונכם ובאופן החוקי וכמובן תהיה תקפה ביום קיומה, בבוא העת.

יתרונות לעריכת צוואה

היתרונות של עריכת צוואה הם רבים והעיקרים בהם הינם חלוקת הרכוש של המצווה כך שהיא מתייחסת באופן פרטני לכל נהנה מהצוואה. חלוקת הרכוש בין בני המשפחה בחלוקה שונה מזה שקובע חוק הירושה, חלוקת רכוש הנפטר גם למי שאינו בן משפחה אך יש לו זכויות בירושה, חיסכון במס, חלוקת רכוש כאשר בני  הזוג חיים יחד מבלי שיהיו נשואים, בני זוג שנשואים אך חיים בנפרד, רכוש המצווה כאשר הוא אינו מעוניין להוריש חלק מנכסיו או עזבונו לאחד מיורשיו החוקיים והיתרון אולי החשוב ביותר – מניעת סכסוכים משפחתיים. צוואה, ניתן לערוך בכל גיל ומומלץ כאמור לפנות ולקבל ייעוץ מתאים מבעוד מועד של עו"ד מנוסה המתמחה בדיני צוואות.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
זיהוי נזילה בצנרת: 4 היבטים חיוניים להבנה
כאחד המומחים המובילים בעולם בטכנולוגיית צנרת (לוזון מומחה איתור נזילות), אני יכול להעיד על התפקיד...
קרא עוד »
אוג 07, 2023
מה צריך לדעת על אבנים בכליות?
אבנים בכליות זו תופעה רפואית נפוצה מאוד. יש אנשים שפוגשים בה באופן חד פעמי, אחרים מתמודדים איתה לא פעם...
קרא עוד »
יונ 22, 2020
אימון למכירות – איזה שריר מאמנים במכירות
הדרכת מכירות היא מרכיב קריטי בכל אסטרטגיית מכירות מוצלחת. זה כרוך בציוד של אנשי מכירות במיומנויות...
קרא עוד »
מאי 07, 2023