בוררות או גישור? מה ההבדלים

צוואה אצל עורך דין

צוואה אצל עורך דין

כל אדם שצריך להתמודד עם אי הסכמות עם צד נוסף תוהה איך נכון יהיה לעשות זאת, כאשר בדרך כלל המטרה היא לחסוך כמה שיותר כאב לב, עגמת נפש, זמן וכסף. לכן בהחלט אפשר להבין אתכם אם גם אתם מנסים לבחור היום את התהליך המתאים לכם ביותר ושתי אופציות טובות, מלבד תביעות משפטיות רגילות, זו האופציה של בוררות וגישור. למרות שיש קווי דמיון בין השניים חשוב גם להבין מה ההבדלים ביניהם והם:

  1. בעוד שבהליך של גישור המטרה היא להביא את שני הצדדים להסכמה והתפקיד העיקרי של המגשר הוא לקדם את האינטרסים של שני הצדדים, הרי שבהליך בוררות לא כך עובדים הדברים. בהליך בוררות ישנו אדם שמתפקד בפועל כשופט וכתוצאה מכך הוא פשוט צריך להכריע בסוגיות השונות, בלי קשר לשאלה האם הצדדים מסכימים ביניהם על הנושא או לא.

  2. בעוד שגישור הוא הליך וולונטרי וכל אחד מהצדדים יכול לפרוש ממנו לאורך הדרך, הרי שבמקרה של בוררות לא כך הדברים ואחרי החתימה איך דרך חזרה.

  3. לבסוף, ניתן לראות שבגישור ההסכם שעליו חותמים צריך להיות מוסכם על שני הצדדים ואין "מפסיד ומנצח". לעומת זאת, במקרה של בוררות בדרך כלל אין הסכמה בין שני הצדדים ובהחלט ניתן לראות שתמיד יש צד אחד שיוצא מנצח לעומת הצד השני.

איך לבחור ממי רוצים לקבל שירות בתחום?

במידה וגם אתם חושבים היום על הליך של בוררות, בין אם זה ברמת החיים האישיים שלכם ובין אם זה ברמת החיים העסקיים, חשוב יהיה לבדוק אל מי אתם פונים. ראשית, לא כל אדם שעובד בתור עורך דין יוכל לשמש גם כבורר ושנית, חשוב לפנות אל אדם מקצועי ומנוסה. לשם כך כדאי יהיה לבדוק כמה שיותר פרטים אודות הבורר שלכם כי אין סיבה לפנות לאדם שזה עתה סיים את לימודיו ואינו מגיע עם מספיק ניסיון. כאשר פונים לתהליכים של גישור או בוררות יש יתרון משמעותי אחד וזו העבודה שניתן כך לחסוך כסף וזמן. לא בכל סוגיה משתלם להגיש תביעה ובהחלט הגיע הזמן שרוב האנשים יתחילו להשתמש בכל הדרכים החלופיות שיכולות לחסוך משאבים רבים לכל הצדדים.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מילוי קמטים בפנים
נשים אשר מתבגרות שמות לב כי ההתבגרות הגילאית מביאה לידי שינויים גופניים רבים המתחוללים בגופן. אחד...
קרא עוד »
פבר 23, 2018
אבנר הייזלר מייעץ: הגשת דוח שנתי לעצמאיים
אם נבקש להצביע על מכנה משותף שמאחד בין כל העצמאיים, נמצא שכולם ללא יוצא מהכלל אינם ששים להגיש דו"ח...
קרא עוד »
דצמ 28, 2020
ניהול משימות באמצעות תוכנת ERP לניהול מפעל
בכל ארגון, אפילו בארגון או עסק קטן, מתבצעות משימות רבות בכל יום, שלעיתים קשה מאוד להתחקות אחריהן כדי...
קרא עוד »
נוב 20, 2017