קרקעות חקלאיות להשקעה – כדאי או לא?

קרקעות חקלאיות להשקעה

קרקעות חקלאיות להשקעהבכל הקשור לנדל"ן, המצב בארץ ובעולם עבור רובנו הוא אינו פשוט. מחירי הדירות והקרקעות עולים משנה לשנה, עניין הגורם לאנשים רבים לחפש אלטרנטיבות בבואם להגשים את אחד החלומות הבסיסיים ביותר של רובנו: דירה. אחד מהאפיקים אותם חוקרים אנשים רבים, הינו השקעה בקרקע חקלאית, מתוך תקווה, אמונה או ידיעה שאותה הקרקע תופשר על ידי המדינה בהמשך. באופן זה, מקווים אנשים רבים להוזיל עלויות בדרכם לבניית בית או לרכישת דירה. אז קרקעות חקלאיות להשקעה – כדאי או לא? הרי לפניכם כמה דברים חשובים שכדאי לדעת בטרם רכישת קרקע חקלאית.

מהי קרקע חקלאית?

קרקע חקלאית הינה קרקע אשר מותרת לשימושים חקלאיים בלבד. ככזו, בקרקע זו לא קיימת תשתית חשמל או תשתיות המאפשרות מגורים רגילים באיזור, ועל פי חוק, אין לבנות עליה בית או אפילו להניח עליה קרוואן. מכאן, שלא ניתן לבצע שום שימוש חוקי בקרקע, באמצעותו נוכל לגור על הקרקע החקלאית. מסיבה זו, שווי הקרקע החקלאית נמוך משמעותית משווי קרקע המיועדת למגורים.

מה משמעות הפשרת קרקע חקלאית?

על מנת שניתן יהיה לעשות שימוש בקרקע חקלאית למטרות בנייה ומגורים, הרי שתחילה, על המדינה "להפשיר" את הקרקע. מדובר בפרוצדורה במסגרתה הופכת הקרקע מקרקע חקלאית לקרקע עירונית, באמצעות תוכניות מתאר החלות עליה והופכות אותה לקרקע ראויה למגורים. לאחר מכן, משונה ייעוד הקרקע על פי חוק, ואז ניתן לבנות על הקרקע בחופשיות.

אז למה כדאי בעצם לרכוש קרקע חקלאית להשקעה?

בארץ, קיימות קרקעות חקלאיות רבות אשר נמצאות בתכנון להפשרה. רכישת קרקע חקלאית כזו בטרם הופשרה הינה השקעה כדאית ביותר, שכן לאחר ההפשרה, ערך הקרקע עולה משמעותית. באופן זה, ניתן לחסוך כסף רב על בניית בית, או לחילופין – לקנות את הקרקע לצורך השקעה ולמכור אותה ברווח נאה כאשר היא מופשרת.

מהם החסרונות ברכישת קרקע חקלאית?

בדומה לדברים אחרים רבים בחיים, גם בעת רכישת קרקע חקלאית אנו לוקחים סיכון. גם במידה והקרקע נמצאת בתכנון להפשרה, אנו לא יכולים להיות בטוחים כי היא אכן תופשר, שכן לרוב, מדובר בקרקעות הנמצאות בתכנון להפשרה, מבלי שניתן להם דדליין חד משמעי או תאריך ספציפי להפשרה. בנוסף, לעיתים קרובות, הפשרת קרקע הינה תהליך ארוך ביותר, העשוי לארוך גם עשרות שנים. מסיבה זו, קרקע חקלאית פחות מתאימה לאנשים אשר מעוניינים לרכוש באמצעותה את ביתם הראשון, או שאין להם היכן להתגורר בינתיים.

בריאות ורפואה הסכמים השקעות חוזים ומשפטים טכנולוגיה ואינטרנט לימודים נדל"ן פיננסים צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
נוטריון לספרדית – תהיתם מדוע אתם זקוקים לו?
העליה המשמעותית בדרישות להוצאת דרכון על ידי תושבים ישראליים למדינות ששייכות לאיחוד האירופי התגברה...
קרא עוד »
מרץ 03, 2019
טעינת טוקמן 019 – איך עושים את זה בצורה נכונה
אחד ממכשירי הסלולר המוכרים ביותר, הוא מכשיר טוקמן. מדובר על מכשיר שהיה מאוד פופולארי בשנות התשעים,...
קרא עוד »
מאי 02, 2022
מקום לבת מצווה במחירים מפתיעים
חגיגת בת מצווה היא ציון דרך בחיי כל משפחה שעורכת אותה כאשר הבת מגיעה לגיל 12. זהו טקס התבגרות המעוגן...
קרא עוד »
יול 06, 2018