מהו הסדר מותנה בצה"ל?

הסדר מותנה בצה

הצבא נוהג להחמיר בכל הנוגע לעבירות המתבצעות בזמן השירות הצבאי ולעתים יש השלכות על מצבו של הנאשם גם שנים קדימה ולהוות לו מכשול להתקדמותו בחיי האזרחית. לצורך כך קיים הסדר מותנה.

קשיחות רכה

מערכת המשפט מחמירה ביותר עם החיילים במקרים של עבירות פליליות ומשמעתיות וככל שגזר הדין והעונש חמורים יותר כך עלולה להיות לזה השפעה על חייו של הנאשם. הוא תמיד יחשב הנאשם וגזר הדין עלול להוציא את הרוח מהמפרשים ולהשפיע על המוטיבציה של החייל להמשך השירות.

עתיד החייל

כדי לא להזיק להמשך שירותם של חיילי צה"ל או למשתחררים לאזרחות, הבינו בפרקליטות הצבאית כי לא כדאי למהר ולהגיש כתבי אישום. משמעותו של הסדר מותנה בצה"ל היא המרת העונש שנגזר על חייל לטובת תנאים מסוימים שיצטרך לעמוד בהם וכך התיק נגד החייל הנאשם ייסגר ולא יופיע ברשומות הצבאיות או האזרחיות. יש לכך משמעות גדולה בעיקר כשמדובר בחיילים שזו להם הפעם הראשונה או עבירות קלות.

הסדר מותנה

הסדר מותנה יכול להתבצע במקרים מסוימים המוגדרים מראש כמו עבירות סמים קלות, עבירות קלות בנושאי סודיות ומסמכים ועוד. כמו כן יוכל הפרקליט להפעיל שיקול דעת בנוגע להסדר מותנה לפי שיקולים שמוגדרים אף הם מראש ולפי התייחסות לחייל הספציפי הנאשם בעבירה.

אם נערך הסדר מותנה יחתום החייל על הודאה בעבירה ועל תנאי ההסדר המותנה. לא תמיד יחולו כל התנאים על הנאשם אלא יותאמו לסוג העבירה אותה ביצע כמו לדוגמה ביצוע בדיקת שתן מדי תקופה, פיצויים לנפגעים מהעבירה שבוצעה ועוד.

ההסדר גם יכלול הצהרת התחייבות מצד החייל שלא לחזור על העבירה. הסדר מותנה יכול להתבצע בשלב החקירה, הגשת כתב האישום ועד למתן גזר הדין.

> אנשים חיפשו גם מידע על ערעור על החלטה של בית דין צבאי

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
עמית פאר

עמית פאר

עמית פאר הוא יזם ואיש עסקים בתחום הנדל"ן, פנאי והשקעות. עמית מחזיק ברשותו מספר מסעדות מצליחות בארץ, נוסף על בעלות משותפת עם יזמים אחרים על חברות השקעות שונות. בזמנו הפנוי הוא מקדיש את מרצו לכתיבת מאמרים מקצועיים בנושאי צרכנות, פנאי והשקעות.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד