סוגי טיפול באוטיזם שכדאי להכיר

סוגי טיפול באוטיזם

ילדים אוטיסטים, בנים ובנות, דורשים תשומת לב מיוחדת וסביבה אמפטית כדי לנסות לשפר את מצבם ותפקודם. הרצף האוטיסטי כולל דרגות שונות של הפרעות חברתיות וכן הפרעות שפה ותקשורת בין אישית. כמו כן נכללים בו תסמינים של התנהגות כפייתית וחזרתית, הפרעות דיבור, התפרצויות זעם וחוסר ויסות רגשי – ועוד. כל אלה דורשים טיפול של מומחים כדי לנסות לתת מענה, ככל האפשר, ולשפר את רמת תפקודו של הילד. אוטיזם נובע מסיבות תורשתיות, הפרעות במערכת העיכול ויש גם מי שמאמין שהוא קשור לחיסונים. אוטיסטים דורשים מסגרות מיוחדות בכל גיל ובמערכת החינוך נהוג להשקיע בהם משאבים כדי שירכשו כישורי חיים בסיסיים ויכולת תקשורת.

טיפול באוטיזם אינו נחשב ככזה שירפא את המטופל, כמו במקרה של הבראה מלאה ממחלה, אלא כטיפול שיעזור לאוטיסט להגיע לרמה גבוהה יותר של תפקוד, לבטא רגשות ולשפר את התקשורת הבין אישית וכתוצאה מכך להפחית לחצים ולהיגמל מהרגלים רעים. לכן פותחו שיטות טיפול רבות כמו C.A.T של טלי אנגור למשל, ושיטות טיפול מותאמות אישית בהתאם לבעיה ממנה סובל המטופל, אשר נמצא על הרצף האוטיסטי. הרצף נע בין "אוטיזם קלאסי" של התנהגות חזרתית וכפייתית, ותופעות אחרות כמו אספרגר אשר רמת ההפרעה בהן לתקשורת המילולית נחשבת חמורה פחות. כמו כן קיימות תופעות נוספות של בעיות קואורדינציה וניוון עצבי ואורתופדי.סוגי טיפול באוטיזם

טיפול באוטיזם נועד כאמור להקל על הלוקים בו אבל אינו יכול למגר את הבעיה לחלוטין. אפשר לטפל באוטיזם במגוון דרכים. בעבר ייחסו אותו לאם של הילד ולכן הפרידו אותה ממנו וטיפלו בו באמצעות פסיכואנליזה, אבל גישה כזו כבר אינה בשימוש. טיפולים אחרים נועדו לחזק את מיומנויות המטופל בתקשורת בין אישית ושמיעה וכך מנסים לאפשר לילד לבטא את רגשותיו ולהתגבר על קשיים. טיפול בריפוי בעיסוק נועד לטפל בילדים עם תגובות חריגות לגירויים ולהפחית את החרדה שלהם וכן להפיק הנאה ממעשיהם. טיפולים באמנות נועדו לסייע למטופל מבחינה נפשית ומוטורית וכן להרגיע אותו ולאפשר לו להתרכז בנעשה סביבו. גישה אחרת מתבססת על ההנחה שיש לחזק את המטופל אך ורק בתחומים שמעניינים אותו.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
עמית פאר

עמית פאר

עמית פאר הוא יזם ואיש עסקים בתחום הנדל"ן, פנאי והשקעות. עמית מחזיק ברשותו מספר מסעדות מצליחות בארץ, נוסף על בעלות משותפת עם יזמים אחרים על חברות השקעות שונות. בזמנו הפנוי הוא מקדיש את מרצו לכתיבת מאמרים מקצועיים בנושאי צרכנות, פנאי והשקעות.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד