קרקעות חקלאיות להשקעה – כדאי או לא?

קרקעות חקלאיות להשקעה

קרקעות חקלאיות להשקעהבכל הקשור לנדל"ן, המצב בארץ ובעולם עבור רובנו הוא אינו פשוט. מחירי הדירות והקרקעות עולים משנה לשנה, עניין הגורם לאנשים רבים לחפש אלטרנטיבות בבואם להגשים את אחד החלומות הבסיסיים ביותר של רובנו: דירה. אחד מהאפיקים אותם חוקרים אנשים רבים, הינו השקעה בקרקע חקלאית, מתוך תקווה, אמונה או ידיעה שאותה הקרקע תופשר על ידי המדינה בהמשך. באופן זה, מקווים אנשים רבים להוזיל עלויות בדרכם לבניית בית או לרכישת דירה. אז קרקעות חקלאיות להשקעה – כדאי או לא? הרי לפניכם כמה דברים חשובים שכדאי לדעת בטרם רכישת קרקע חקלאית.

מהי קרקע חקלאית?

קרקע חקלאית הינה קרקע אשר מותרת לשימושים חקלאיים בלבד. ככזו, בקרקע זו לא קיימת תשתית חשמל או תשתיות המאפשרות מגורים רגילים באיזור, ועל פי חוק, אין לבנות עליה בית או אפילו להניח עליה קרוואן. מכאן, שלא ניתן לבצע שום שימוש חוקי בקרקע, באמצעותו נוכל לגור על הקרקע החקלאית. מסיבה זו, שווי הקרקע החקלאית נמוך משמעותית משווי קרקע המיועדת למגורים.

מה משמעות הפשרת קרקע חקלאית?

על מנת שניתן יהיה לעשות שימוש בקרקע חקלאית למטרות בנייה ומגורים, הרי שתחילה, על המדינה "להפשיר" את הקרקע. מדובר בפרוצדורה במסגרתה הופכת הקרקע מקרקע חקלאית לקרקע עירונית, באמצעות תוכניות מתאר החלות עליה והופכות אותה לקרקע ראויה למגורים. לאחר מכן, משונה ייעוד הקרקע על פי חוק, ואז ניתן לבנות על הקרקע בחופשיות.

אז למה כדאי בעצם לרכוש קרקע חקלאית להשקעה?

בארץ, קיימות קרקעות חקלאיות רבות אשר נמצאות בתכנון להפשרה. רכישת קרקע חקלאית כזו בטרם הופשרה הינה השקעה כדאית ביותר, שכן לאחר ההפשרה, ערך הקרקע עולה משמעותית. באופן זה, ניתן לחסוך כסף רב על בניית בית, או לחילופין – לקנות את הקרקע לצורך השקעה ולמכור אותה ברווח נאה כאשר היא מופשרת.

מהם החסרונות ברכישת קרקע חקלאית?

בדומה לדברים אחרים רבים בחיים, גם בעת רכישת קרקע חקלאית אנו לוקחים סיכון. גם במידה והקרקע נמצאת בתכנון להפשרה, אנו לא יכולים להיות בטוחים כי היא אכן תופשר, שכן לרוב, מדובר בקרקעות הנמצאות בתכנון להפשרה, מבלי שניתן להם דדליין חד משמעי או תאריך ספציפי להפשרה. בנוסף, לעיתים קרובות, הפשרת קרקע הינה תהליך ארוך ביותר, העשוי לארוך גם עשרות שנים. מסיבה זו, קרקע חקלאית פחות מתאימה לאנשים אשר מעוניינים לרכוש באמצעותה את ביתם הראשון, או שאין להם היכן להתגורר בינתיים.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
עמית פאר

עמית פאר

עמית פאר הוא יזם ואיש עסקים בתחום הנדל"ן, פנאי והשקעות. עמית מחזיק ברשותו מספר מסעדות מצליחות בארץ, נוסף על בעלות משותפת עם יזמים אחרים על חברות השקעות שונות. בזמנו הפנוי הוא מקדיש את מרצו לכתיבת מאמרים מקצועיים בנושאי צרכנות, פנאי והשקעות.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד